Zápis do MŠ

Co potřebují děti do školky?


  • Pohodlné oblečení do třídy, ve kterém se jim bude dobře cvičit i pracovat a nevadí, když se umaže od barvy.
  • Bačkůrky, které se nevyzouvají - pevná pata (ne pantofle či crocsi).
  • Sportovní oblečení na pobyt venku - na zahradě, v lesíku.
  • Do šatny na místečko: pláštěnku, náhradní oblečení pro případ "nehody" (spodní prádlo, tričko, legíny - tepláky).
  • Balík papírových a vlhčených kapesníčků - dejte, prosím paní uč. ve třídě.
  • Pyžamko na odpočívání + si děti mohou přinést do postýlky plyšáka.
  • Vhodné jsou i gumovky.


a ještě: Oblečení dětem ukažte a řekněte jim co je na zahradu a co do třídy. Oblečení také označte - buď značkou, nebo jménem!!! 


a ještě: Zvažte!!!, prosím nošení hraček do školky. Za případné ztráty neručíme.


Typ: na těchto web. stránkách jsou k objednání štítky se jmény, obrázky vašich dětí pro označování věcí. 


Mrkněte:  www.happylabel.cz     nebo na     www.stikets.cz

CO UMĚT PŘI NÁSTUPU DO ŠKOLKY?

Alespoň částečně se svlékat a oblékat


Na procházku se chodí každý den, kromě dnů s extrémními teplotami a dnů s velmi nepříznivými podmínkami.
Každý rodič ví, jak náročné je obléci jedno dítě při zimních měsících, kdy je nutno dát spodní košilku, triko, punčošky a další vrstvy konče zimní čepicí, šálou, rukavicemi.
Proto je velmi důležité, aby i tříleté dítě umělo alespoň základy samo. Nelze, aby paní učitelka s dalším personálem oblékala 25 dětí.
Děti, co by byly oblékány jako první, by čekaly dalších 20 minut v zimních kombinézách a upocené by šly ven.
U předškoláků se pomáhá s učením zavazování tkaniček u bot.


Sedět po dobu jídla u stolečku, používat lžíci a pít z hrnečku nebo ze skleničky


Je důležité, aby už doma před nástupem dítěte do MŠ dítě zvládalo po dobu oběda sedět na místě a nepobíhat po místnosti.
Dítě musí umět samo držet lžíci a samo se najíst.
Maličké děti mají přiměřené porce. V případě, že dítě nechce jíst, není nuceno. Knedlíky i maso mají nakrájené na malé kousky.
Pomáhá se s promícháním např. omáček, popřípadě více dokrájet kousky.
Po jídle si dítě utírá ústa ubrouskem.
Dítě se musí umět samo napít z hrnečku.
Nelze podávat dětem pití z lahviček.
Tříleté dítě by to mělo zvládnout bez problémů.


Používat toaletu


Z hygienických důvodů nelze dítě s plenkami přijmout.
Dítě musí umět samo rozpoznat, kdy potřebuje jít na WC, samo se umět svléci. U malých dětí utírají zadeček zaměstnanci školky.
Samozřejmě není vůbec žádná výjimka, když se tříleté dítě ve školce počůrá. Má na to ještě nárok.


Umývat si ruce a utírat se do ručníku


Dítě by mělo být navyklé umývat si ruce nejen po použití toalety, ale i před jídlem a po jídle.


Setrvat s činností 5 až 10 minut


Ve školce si děti pouze nehrají, ale s paní učitelkou zpívají, zkoušejí divadélka na besídky, malují a vyrábějí, hrají kolektivní hry....
Proto je nutné, aby i malé dítě umělo alespoň pět minut u nějaké věci setrvat. Není dobré zase pro starší děti, aby je neustále ve všem malé děti rušily, omezovaly apod.
Dítě by mělo být pokud možno poslušné.
Dítě nesmí úmyslně ubližovat ostatním dětem, úmyslně ničit hračky apod.
Musí reagovat na pokyny paní učitelky.


Chodit po schodech s přidržováním se zábradlí


Dítě by mělo umět chodit po schodech, nemůže se vozit v kočárku či dokonce nechodit vůbec.


Snažit se uklízet hračky


Děti mají čas na hraní každý den. Dítě by mělo znát pojem uklidit si pokojíček. Většina malých dětí to pochopí velmi brzy při sledování ostatních dětí. Samozřejmě paní učitelka pomáhá.


Být zvyklé na to, že maminka - tatínek se vzdálí a zase se vrátí


Některé děti pobrekávají, ale je to zcela normální.
Rodič odejde a dítě je bez breku a celý den se krásně zapojuje do kolektivu. Dítě po určité době pochopí a zvykne si na to, že tráví čas ve školce.


Reagovat na pokyn - přijít, podat, počkat, sednout si


I malé dítě musí mít nějakou autoritu a mít respekt k dospělému člověku.
Je více než nutné, aby dítě bylo poslušné, aby při procházce při pokynu stůj vědělo, co to znamená atd.
Nelze, aby bylo ve třídě 25 dětí a nikdo nechápal, co se po něm chce.


Pozdravit, požádat, poděkovat


Při příchodu do třídy dítě zdraví paní učitelku s podáním pravé ruky.
Totéž při odchodu domů.
Dítě se ve školce učí slušnému chování, při pomoci se učí poděkovat, učí se o něco slušně poprosit.
Rodič by neměl s tříletým dítětem mluvit jako s "miminkem", ale být mu oporou - ale ne otrokem.


Příprava na vstup do mateřské školy

Dítě má za sebou zápis do školky a nyní ho čeká první den. Stejně jako u všech ostatních životních změn, je důležitá příprava. Využijte každé vhodné chvíle k tomu, abyste si se svým potomkem povídali o tom, co ho ve školce čeká. Podstatné je, aby věděl, jak to ve školce vypadá, co se tam celý den dělá. Měl by i vědět, že tam bude jíst a spát, chodit na procházky či si hrát na zahradě. Možná vám to připadá legrační, ale dítě potřebuje vědět každý detail - kam si bude dávat své oblečení, kde jsou toalety a umyvadlo, kde má svou postýlku na spaní,...Mluvte s ním a pokud na některou otázku neznáte odpověď, tak mu vysvětlete, že hned první den mu všechno vy či paní učitelka ukážete. Ujistěte ho, že se vůbec nemusí bát, že tam bude mít další děti a samozřejmě paní učitelku, která mu se vším pomůže.
Tip: Říkejte svému dítěti pravdu. Ničemu neprospějete, když ho budete chtít "natěšit" a školku mu popíšete jen v růžových barvách (můžeš si dělat kdy chceš a co chceš, všechny děti jsou úžasné a budou ti půjčovat všechny hračky,....). A naopak: nikdy ho nestrašte větami typu: "Počkej až půjdeš do školky, tam ti paní učitelka ukáže."


První den ve školce


Je fajn, když z prvního dne ve školce uděláte den slavnostní. Máte-li tu možnost, doprovoďte dítě oba, udělejte fotografie, nikam nespěchejte. Vyhnete se tak zbytečnému stresu a nervozitě. Ve školce mu pak vše ukažte, doprovoďte ho do třídy a v klidu předejte paní učitelce. Jestliže je to jen trochu možné, vyzvedněte ho třeba hned po obědě či po spaní a udělejte si pěkné odpoledne. Pro dítě, ale i pro vás je to nesmírně důležité. Uvědomte si, že váš syn či dcera právě učinili významný krok ve svém životě a zvládli ho. A to stojí za oslavu. Zároveň jim tak dáváte najevo, že přestože začali chodit do školky a trávíte spolu méně času, přesto jsou pro vás důležití a vždy si na ně najdete aspoň chvilku.
Samozřejmě ne vždy je možné to takto ideálně zařídit. Záleží na možnostech rodičů a dalších okolnostech. Přesto stojí zato ráno nespěchat a odpoledne či navečer jít s dítětem třeba na zmrzlinu a vyslechnout si, co ve školce zažilo.
Tip: s dítětem se v klidu rozlučte, řekněte mu, kdy pro něj přijdete a popřejte mu hezký den. Snažte se neplakat, tím byste mu to moc neusnadnili. Pokud naopak pláče váš potomek, pokuste se ho uklidnit, předejte ho paní učitelce a rozhodně loučení zbytečně neprotahujte (nebudete tomu možná věřit, ale někdy stačí, když se zavřou dveře třídy, dítě se najednou uklidní a jde si hrát s ostatními).


První týdny ve školce


Je jisté, že zpočátku je nutné, aby si dítě na školku zvyklo. Odpoledne či navečer bude možná unavené a protivné, bude se k vám chovat jinak než dosud. Navíc si určitě vyslechnete věty typu: "Ale paní učitelka říkala něco jiného," "My to ve školce děláme jinak," "Ve školce je jídlo mnohem lepší" a podobně. Asi vám to bude líto, ale neberte si to nijak osobně. Buďte rádi, že dítě přijímá školku se vším všudy (vždyť v ní tráví velkou část dne), že paní učitelka je pro něj důležitá a "bere" jí.
A zřejmě také časem nastane období, kdy do školky naopak nebude chtít chodit. Bude možná plakat, dělat scény,... Snažte se zjistit, zda ve školce nedošlo k nějaké změně, zda se dítě třeba jen nepohádalo s kamarádem. Někdy jsou to maličkosti, které se dají v pohodě vyřešit. Zeptejte se nejen svého dítěte, ale také paní učitelky. Rozhodně to nenechávejte být bez povšimnutí.


Závěr


Rodiče znají své dítě ze všech nejlépe, a proto je jen na nich, aby zvážili, jak nejlépe ho připravit na tuto velkou životní změnu. Pro některé malé "školáčky" to bude snazší, pro jiné složitější. Ale dá se to zvládnout. Možná to bude vyžadovat jen více času a trpělivosti. Nakonec i pro mnohé dospělé není úplně lehké zvyknout si na nové prostředí a změny.

TAKÉ PĚKNÉ:


Vytvořte si webové stránky zdarma!